Virtuelni sastanci: Da li uključena kamera pojačava umor?

M.D.
Sep 27 2021

Nova studija sa Univerziteta u Arizoni sugeriše da isključivanje kamere tokom virtuelnih sastanaka može smanjiti osećaj umora.

Studija objavljena u “Journal of Applied Psychology”, ispitivala je da li uključivanje ili isključivanje kamere tokom virtuelnih sastanaka utiče na umor kod zaposlenih.

Istraživači su vršili četvoronedeljni eksperiment koji je uključivao više od 100 zaposlenih iz iste kompanije u Tucsonu u Arizoni. Radnici su zamoljeni da drže uključene ili isključene kamere tokom svih sastanaka dve nedelje, a zatim da zamene režim u naredne dve nedelje.

U 18:30 časova svakog dana, učesnici su popunjavali upitnik kojim su ispitivači merili njihov umor i koliko su često govorili i bili angažovani tokom sastanaka tog dana.

Na kraju eksperimenta, istraživači su otkrili da uključivanje kamere tokom sastanaka povećava nivo umora zaposlenih.

Jedan od autora studije, Allison Gabriel, rekla je da je ovaj umor povezan sa manje govora i angažovanjem tokom sastanaka.

“Dakle, u stvarnosti su oni koji su imali uključene kamere potencijalno učestvovali manje od onih koji ne koriste kamere”, rekla je ona i dodala da se to protivi uvreženom mišljenju da su kamere potrebne za virtuelne sastanke.

Takođe, kao razlog za pojačan osećaj umora ističe se i pristisak da se “izgleda dobro pred kamerom”. Naime, zaposleni mogu biti pod dodatnim opterećenjem jer moraju izgledati budno, fokusirano i profesionalno, a u uslovima rada od kuće, tu su brojni ometači u vidu dece, kućnih ljubimaca, neočekivanih gostiju, spoljašnje buke i tako dalje.

Studija je otkrila i da je uključivanje kamere tokom sastanaka zamornije za žene i novije zaposlene. Autori zaključuju da ove grupe zaposlenih osećaju veći pritisak da ostave dobar utisak.

Inače je korišćenje kamera na virtuelnim sastancima uobičajena pojava. U istraživanju konsultantske kuće Virtira iz 2021. godine, koje je obuhvatilo više od 1.700 ljudi, 61% anketiranih je reklo da je video potreban za sve njihove sastanke, dok je više od 25% njih imalo pritisak da zadrži kamere uključene, čak i kada to nije bilo neophodno.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik